Kolorystyka w druku na PVC
Materiał PVC to nowe rozwiązanie w druku offsetowym. Posiada inną strukturę niż papier, w związku z czym inaczej przyswaja nakładaną farbę. Nadruk na tworzywie PVC wykonywany jest metodą UV i stosowane są do niego inne farby. Stąd też kolorystyka wydruku na papierze będzie się różnic od tej wykonanej na materiałach drukowanych na PVC. Różnice kolorystyczne wynikają zarówno z specyfiki materiału PVC jak i z druku UV. PVC jest trudnym materiałem do druku, zwłaszcza w małych nakładach. W zakresie jednego nakładu mogą pojawiać się różnice kolorystyczne, wynikające z użytej technologii druku. Maksymalne różnice kolorystyczne w nakładzie mierzone spektrofotometrem sięgają ΔEE = 8. Stramy się dokładać wszelkich starań w celu eliminacji różnic w kolorystyce druku na PVC.
W druku na PVC należy też zwrócić uwagę na czerń w druku UV, która jest uzyskiwana inaczej niż przy standardowym druku offsetowym na papierze. Farba czarna w druku UV mocno kryje podłoże drukowe, więc dla osiągnięcia bardzo dobrego efektu wizualnego zalecane jest stosowanie 100 % K (czarnego) oraz dodanie po 30 % pozostałych kolorów z gamy CMYK.
Introligatornia
Przy druku na PVC tolerancja obróbki introligatorskiej jest nieco większa niż przy standardowej obróbce papieru. Materiał PVC dostarczany przez producenta, ma większą tolerancję wymiarów, już przed obróbką. Stąd też przy cięciu PVC mogą wystąpić niewielkie różnice.
Prawidłowe przygotowanie pliku
W celu przygotowania prawidłowego pliku należy: unikać tła w ciemnym, jednolitym kolorze (np. w kolorze brązowym, fioletowym, granatowym), najlepiej prezentują się projekty zróżnicowane kolorystycznie, bogate w kolory. Gdy karty plastikowe otrzymują poszczególni klienci, niewielkie różnice kolorystyczne nie nie mają dużego znaczenia.
Przy aplach czarnych - aby uzyskać głęboki kolor, należy zastosować 100% czarnego oraz po 30 % pozostałych kolorów z gamy CMYK.
Zaleca się unikanie ramek, które mogą ukazywać nieznaczne przesunięcia introligatorskie.