Podłoże przezroczyste - druk

Charakterystyka podłoża przezroczystego PP.

Druk na podłożu przezroczystym PP umożliwia zastosowanie nowych rozwiązań w druku polegających na wykorzystaniu w projekcie elementów przezroczystych i nieprzezroczystych. druk na tworzywie PP (polipropylen matowy)odbywa się za pomocą bezwodnego druku UV na maszynie KBA Genius 52 UV. Powierzchnia PP różni się, z jednej strony jest matowa, z drugiej stwarza wrażenie "oszronionej".

Jak przygotować projekt do druku na przezroczystym podłożu ?

1. Projekt należy przygotować w programie wektorowym, np. CorelDraw lub Illustrator. Po przygotowaniu grafiki do druku w CMYK tworzymy nową warstwę o nazwie "White" i umieszczamy na niej elementy, które mają być poddrukowane białą farbą podkładową, tzn. mają być nieprzezroczyste.

 

2. Farby CMYK są transparentne, więc jeśli chcemy uzyskać nietransparentną powierzchnię w CMYK należy ją poddrukować białą farbą (z wyłączeniem drobnych elementów i drobnych tekstów). Obszary niepoddrukowane białą farbą będą transparentne, np. czerwona powierzchnia będzie wyglądać jak czerwony filtr rozpraszający. Tych efektów nie możemy zobaczyć podczas projektowania.

 

3. Element z którego będzie złożony projekt białego podkładu musi mieć zadany kolor specjalny o nazwie "White". Ważne by białe obiekty zawierały 100% koloru White, choć jest dopuszczalne zastosowanie pośrednich wartości White dla uzyskanie półprzezroczystego tła. Elementy "White" powinny mieć zadaną opcję "overprint" ("nadrukuj").

 

4. Po zakończeniu projektu, warstwę "White" należy przenieść powyżej warstw z projektem w CMYK, i sprawdzić czy wszystkie białe elementy mają włączoną opcję "overprint" zarówno w wypełnieniu jak i obrysie co można zweryfikować włączając podgląd nadrukowania.

 

5. Przygotowany w ten sposób projekt z białym kolorem należy przesłać w postaci otwartej, np. cdr lub ai. Projekt również można zapisać do pdf, przy czym należy zwrócić uwagę aby plik pdf zawierał 5 kolorów, tzn. CMYK + White.